دیدنی‌های ایروان

موقعیت

ایروان ، ارمنستان, ارمنستان, آسیا

ایروان به خاطر جاذبه‌های طبیعی زیبایش و تلاشی که در توسعه‌ی گردشگری آن صورت گرفته، شهری تماشایی در میان کشورهای همسایه است. در شهر، از میدان اپرا، بیست دقیقه‌ای که به سمت شمال پیاده‌روی کنید، بنای هزار پله را خواهید دید. هزار پله، چشم‌انداز زیبایی مخصوصا در شب به ایروان دارد. یکی دیگر از بناهای یادبود پرطرفدار در ایروان، مجسمه‌ی مادر در خیابان «مسروپ مشتوت» است. مجسمه‌ی مادر بلندترین نقطه‌ی شهر به حساب می‌آید و در واقع بر روی ساختمان موزه‌ی مادر قرار گفته است. پارک سرسبز «حقتاناک» هم در کنار مجسمه‌ی مادر قرار دارد و چرخ و فلک بزرگش می‌تواند برای بچه‌ها خوشایند باشد.دیدنی‌های داخل شهر کم نیستند ولی دلیل نمی‌شود دریاچه‌ی زیبای «سوان» را در فاصله‌ی چهل کیلومتری شهر فراموش کنید. برای رفتن به سوان، هم می‌توانید اتوبوس سوار شوید و هم تاکسی بگیرید. در مسیر دریاچه، پارک آبی ایروان هست که یکی از زیباترین پارک‌های آبی‌ست با کلی وسایل بازی جدید و هیجان‌انگیز.

ماتناداران


ماتناداران، در حقیقت كتابخانه‌ی باستانی ارمنستان محسوب می‌شود كه كتاب‌های خطی زیادی دارد و در بزرگترین خیابان ارمنستان قرار دارد. در این كتابخانه حدود ١٧٫٠٠٠ كتاب دست نوشته ارمنی و ١٠٠٫٠٠٠ سند قرون وسطائی و مدرن وجود دارد. این كتابخانه در قرن پنجم توسط «مشتوت» در «واگارشاپات» (اشمیادزین) ساخته شد.در اوایل قرن ١٩، بعد از جنگ، تنها ١٨٠٠ عدد كتاب دست‌نوشته در «اشمیاتزین» باقی ماند و بقیه‌ی آن‌ها سوزانده و پاره شدند. بعد از كشتار دسته‌جمعی ارامنه در جنگ‌ جهانی‌ اول، بسیاری از كتاب‌ها گم شدند و تصمیم به جمع‌آوری مجدد كتاب‌ها گرفته شد. بالاخره در سال ١٩٥٩، با تحقیق و بررسی‌های فراوان، توانستند كتابخانه فعلی را تأسیس و سعی بر این شد كه از كتاب‌های خطی و باستانی مراقبت بیشتری به عمل بیاید. در یكی از ستون‌های این كتابخانه، مجسمه‌ای از مشتوت قرار دارد كه با نظم و انضباط، در حال یاد دادن الفبای خود است و مجسمه‌ی شش محقق و نویسنده‌ی بزرگ دیگر نیز، در كنار در قرار گرفته است. مجموعه نمایشگاهی بیرونی، شامل كتیبه‌ها و سنگ قبرهای حكاكی شده بر روی سنگ‌هایی است كه «خاچكار» آن‌ها را از مناطق باستانی اطرافایروان، جمع آوری كرده است. داخل نیز مجموعه‌ای از كارهای علمی و فیلسوفانه‌ی یونانی‌ها، رومی‌ها، كتاب‌های دست نوشته‌ی ایرانیان و اعراب و ... است.

میدان جمهوری هانراپتوتیان هراپاراك


میدان جمهوری یا میدان لنین سابق، توسط بهترین ساختمان‌های شهر، مانند هتل ماریوت، گالری هنر ملی و موزه تاریخ طبیعی دولتی ارمنستان احاطه شده است. در موزه تاریخ ارمنستان، معماری دوره استالین با معماری ارمنی مخلوط شده. در مركز میدان، كه برخلاف میدان‌های معمولی بیشتر بیضی است تا گرد، از سنگ مرمر درجه یک و براق استفاده شده. بازسازی و تعمیرات انجام‌شده روی میدان جمهوری، این میدان را تبدیل به قطب گردشی در بعدازظهرهای گرم و شب‌ها كرده.

خانه اپرا


خانه اپرا، نقطه تحول قسمت شمالی شهر است كه به وسیله پارك‌ها، كافی‌شاپ‌ها و مراكز خرید محصور شده. این ساختمان دارای دو تالار بزرگ است: یكی تالار كنسرت آرام خاچاطوریان و دیگری تالار باله و اپرای ملی. این ساختمان در سال ٢٠٠٣ یک بازسازی کلی شد.

موزه مارتیروس ساریان


این موزه، گالری و تعدادی از آثار به‌جامانده از هنرمند بزرگ ارمنستان، «مارتیروس ساریان» را نگه‌داری می‌كند. گفته می‌شود تعدادی از آثار نقاشی او در موزه‌های پاریس و مسكو نگه‌داری می‌شود. بازدید خود را از طبقه بالا شروع كنید كه كارهای حزن‌انگیز و متأخر او در آن‌جا قرار دارد.

موزه دولتی تاریخ ارمنستان 


در این موزه، سنگ‌های زمان غارنشینان در دره‌ی هرازدان تا ستاره‌شناسی و متالورژی مربوط به ٣٠٠٠ سال قبل از«متسامور»، امپراتوری «اورارتو» و اتحاد قبایل «هایك» به ملتی واحد در قرن ۶ قبل از میلاد، به نمایش گذاشته شده. این موزه در میدان «هانراپتوتیان هراپاراك» قرار گرفته.

كلیسای جامع سورپ گریگور لوساوریچ


این كلیسا، اولین كلیسای مدرن ارمنستان است كه به مناسبت جشن گرفتن هزار و هفتصدمین سال مسیحیت در ارمنستان ساخته و در سال ٢٠٠١ هم وقف شد. در پایین پله‌های آن، مجسمه‌ای از زوراوار آندرانیك قرار گرفته که فرمانده‌ی ارتشی بود كه در ماه می ‌١٩١٨ توانست ارتش تركیه را شكست دهد.

مجسمه مادر ارمنستان


این مجسمه بزرگ ٢٣ متری، در خیابان «مسروپ مشتوت»، در میدانی كه به سبك معماری شوروی سابق ساخته شده، قرار گرفته است. این مجسمه دارای ستون‌هایی است كه با لامپ و فواره‌های زیادی تزئین شده. پارك «حقتاناك» در نزدیکی مجسمه قرار دارد. این پارك بسیار سر سبز است و دارای چرخ و فلك مخصوص كودكان و كافه‌ها و رستوران‌های كوچك با غذاهای محلی است.

موزه و یادبود كشتار ارامنه


موزه كشتار ارامنه، به خوبی بیانگر درد و رنج مردم ارمنستان در كشتار سالهای ١٩١٥ تا ١٩٢٢در زمان امپراطوری عثمانی است. این موزه در زیرزمینی كه دارای عمارت بزرگی از سنگ خاكستری است، قرار گرفته. تصاویر بسیار بزرگ آنجا كه بیشترشان دارای توضیحاتی به زبان انگلیسی هستند، به‌خوبی بیانگر عمق فاجعه‌ی كشتار دسته‌جمعی ارامنه در آن زمان هستند. برای نشان دادن چهره‌ی دیومنشانه‌ی دولت عثمانی احتیاج به توضیح اضافی نیست، عكس‌ها خود توصیف كننده‌ی چهره‌ی عثمانی‌ها در اواخر سال ١٩١٤ و اوایل ١٩١٥هستند. دستگیری و كشتار رهبران و روشنفكران جامعه در ٢٤ آوریل ١٩١٥، سرآغاز كابوس شبانه‌ی آن تابستان بود. در سراسر آناتولیا مردان بازداشت شده و از شهر‌های خود به نزدیك‌ترین خط مرزی برده شده و به رگبار بسته شدند. زنان و كودكان نیز از شهرهای خود اخراج و به صحراهای سوریه برده شدند. آخرین عكس این موزه مربوط به تصویری از پرورشگاهی در صحراهای سوریه است. بازدید از این موزه رایگان است.
قلعه و موزه اربونی


كاوش‌ها در این قلعه از سال ١٩٥٩ آغاز شد. این قلعه خیلی اتفاقی کشف شد، یكی از كشاورزان، به طور اتفاقی لوحی سنگی را در این منطقه پیدا كرد. باستان‌شناسان در این منطقه توانسته‌اند لوح‌های خط میخی بسیار زیادی را پیدا كنند كه مربوط به زمان آرگیشتی اول، پادشاه اورارتو بوده است. تاریخ ساخت این قلعه به ٧٨٢ قبل از میلاد نسبت داده شده.
موزه‌ی اربونی نیز در پایین تپه قرار گرفته است و شامل لوحه‌های خط میخی و جواهرات پیدا شده در ساختمان‌سازی‌های روس‌ها در دهه‌های ١٩٦٠ است. این موزه در خیابان اربونی ٣٨ قرار گرفته است، تلفن آنجا ٣٨- ٠٧ ٨٢ ٤٥ و بلیت موزه نیز حدودا ٣٠٠٠ تومان است. در صورت نیاز به راهنما، هزینه‌ی آن حدود ١٠٫٠٠٠ تومان خواهد شد.

گالری هنر ملی 


این گالری، كارهای هنرمندان بزرگ اروپایی را در خود جای داده است و در جنگ جهانی دوم به راه افتاده است. آثار هنرمندانی مانند «دوناتلو»، «تینتورتو»، «كوربت»، «تئودور روس»، «رودن» و «جان ون دایک» را در خودش دارد. تعدادی از نقاشان روسی، ارمنی و مجسمه سازان و هنرمندان گرافیست مانند مارتیروس ساریان، یروان كوچار و سرداك آراكلیان، آثار خود را در این نمایشگاه به معرض بازدید گذاشته‌اند.      

news utility law weather mony w clock fly time