دیدینی های بمبئی

موقعیت

بمبئی ، هند, هند, آسیا

بمبئی با وجود جاذبه‌های تاریخی متعدد، بازارهای شلوغ و نهادهای فرهنگی متنوع، برای همه‌ی گردشگران با همه‌ی سلیقه‌ها مناسب است. برای اینکه با بهترین جاذبه‌های این شهر آشنا شوید:

دروازه‌ی هند

یادبودی برای بازدید پادشاه جرج پنجم و ملکه مری از این شهر است. دروازه‌ی هند بدون تردید یکی از شناخته‌شده‌ترین بناهای تاریخی مومبای است. اینجا همان دروازه‌ای است که آخرین سربازان بریتانیایی بعد از چند قرن حضور استعماری، این کشور را ترک کردند. این بنا را معمار اسکاتلندی، جرج ویتت طراحی کرده و در طراحی و ساخت آن، تاثیراتی از معماری رومی، هندی و اسلامی پذیرفته است. ساخت و ساز بنا در سال ۱۹۴ به پایان رسید. البته اولین سنگ بنای آن در سال ۱۹۱۱ گذاشته شد.

7134e580 03da 4df6 8a72 09543ccace9a

درگاه حاجی علی

یک مقبره‌ی باشکوه است که قدمت آن به سال ۱۴۳۱ برمی‌گردد و یکی از نمادین‌ترین سازه‌های معماری در مومبای است. این بنا به عنوان یادبود سید پیر حاجی علی شاه بخاری، یک تاجر ثروتمند مسلمان ساخته شد. او بخش زیادی از مال و اموال خود را خرج سفر به مکه کرد. این مقبره در جزیره‌ای کوچک، دور از سواحل ورلی، قرار دارد. بنای سفید ساختمان به سبک مغولی ساخته شده و با مسیرهای باریک به زمین اصلی متصل شده است که فقط هنگام جزر دریا قابل مشاهده است.

کلیسای مونت مری (Mount Mary)، باندرا

کلیسای مریم مقدس یا مونت مری بر فراز تپه‌ای مشرف به دریای عرب قرار دارد و جزو تاریخی‌ترین کلیساهای شهر است.

اولین بنای باشکوه این کلیسا در سال ۱۵۷۰ ساخته شده و سپس در سال ۱۶۴۰ بازسازی شده است.

251b72d5 d2ea 4152 8fad 8badb0ff17b2

موزه‌ی Dr. Bhau Daji Lad

قدیمی‌ترین موزه‌ی مومبای، جزو یکی از بهترین موزه‌های شهر است و اگر قرار باشد فقط از یک موزه دیدن کنید، این موزه را انتخاب کنید. این موزه تحت نظارت و دستور استعمارگران بریتانیایی در سال ۱۸۵۵ ساخته شد. تاریخچه‌ی شهر و نحوه‌ی شکل‌گیری آن و تنبدیل شدن به مومبای امروزی، به خوبی در این موزه قابل مشاهده است. مجموعه‌ی وسیعی از آثار هنری معاصر و سایر آثار فرهنگی و میراث تاریخی در این موزه به نمایش درآمده است. این موزه یکی از جاذبه‌هایی است که همه‌ی گردشگران مومبای حتما باید از آن دیدن کنند.

cf132ac4 c8ef 41d9 817d 826ed26ab48f

غارهای الفانتا (Elephanta)

جزیره افانتا در بندر مومبای قرار دارد و جزیره‌ای پوشیده از پوشش جنگلی است و ده کیلومتر از دروازه‌ی هند فاصله دارد. فقط ۱۲۰۰ نفر در این جزیره سکونت دارند و گردشگران نمی‌توانند شب را در این جزیره اقامت کنند. این جزیره میزبان معابد غار الفانتا است. قدمت این مجموعه به قرن پنجم برمی گردد و شامل پنج معبد هندو، دو غار معبد بودایی است که تا دهه‌ی ۱۵۰۰، جزو مناطق زیارتی شهر بودند. البته بعضی از این سازه‌ها امروزه به ویرانه تبدیل شده‌اند اما این مجموعه هنوز هم به خاطر تندیس‌های خاص، معماری و ارزش تاریخی و فرهنگی، جزو بهترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های شهر است.

2c1339ea 87f2 4f0b a016 c35567323e63

شور بازار

این باراچه‌ی محلی قدیمی، یکی از بزرگترین بازارهای هند است. در این بازار می‌توانید عجیب‌ترین محصولات و اشیا را پیدا کنید که در هیچ کدام از بازارهای بمبئی، شبیه آن پیدا نمی‌شود. شور بازار به نام بازار دزدها هم شناخته می‌شود و بین اهالی مشهور است که می‌گویند اگر در بمبئی چیزی از شما دزدیدند آن را در شور بازار پیدا می‌کنید. این بازار بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و دلیل نامگذاری آن این است که در زمان سفر ملکه ویکتوریا به مومبای، بعضی از اشیا و متعلقات وی گم شد و بعدا آن را در این بازار پیدا کردند. از اشیای قدیمی و عتیقه‌جات خاص گرفته تا قطعات کارکرده‌ی ماشین، در این بازار هر آنچه که فکر کنید پیدا می‌شود.

84f89417 5e75 413a 9543 72d63fa2e669

پارک ملی سانجی گاندی (Sanjay Gandhi)

کی از بزرگترین پارک‌های دنیا است که در محدوده‌ی مرزهای یک شهر قرار دارد. این پارک ملی یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری مومبای است. این پارک انبوه و سرسبز جنگلی، هر سال میزبان دو میلیون توریست است و یکی از پربازدیدترین پارک‌های آسیا است. در بین اهالی شهر، این پارک به نام ریه‌های شهر مشهور است. پوشش گیاهی انبوه و سرسبز و درختان بی‌شمار این پارک، نقش بسیار مهمی در مقابله با بیشتر آلودگی هوایی این شهر دارد. پارک ملی سانجای گاندی قدمت زیادی دارد. این پارک میزبان پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی و دیدنی است. دسته‌ای از ببرهای بومی این منطقه در این پارک زندگی می‌کنند. اگر زیبایی‌های طبیعی پارک توجهتان را جلب نکرد، می‌توانید از غارهای باستانی داخل پارک دیدن کنید. این غارها، معابد تراشیده شده در صخره هستند که قدمت آنها به قرن اول برمی‌گردد. این غارها زمانی معابد بودایی و مکان‌هایی برای مدیتیشن و تحصیل علوم بوده است.

021fae9a f1a5 4ac5 925e f29259525ab4

ساحل جوهو (Juhu Beach)

در بمبئی مناطق ساحلی زیادی وجود دارد به خصوص اگر به دنبال سواحل بکر و خلوت باشید. ولی ساحل جوهو یکی از نمادین‌ترین و جذاب‌ترین سواحل این منطقه است. گردشگرانی از طبقات اجتماعی مختلف از کشورهای سراسر دنیا در این ساحل جمع می‌شوند. ساحل جوهو، فضایی بسیار پرجنب و جوش و جذاب دارد. هر کسی به تفریح مورد علاقه‌ی خود مشغول است و فرصتی عالی برای معاشرت با مردم شهر و گردشگرانی از سایر نقاط دنیا است.

3f06c6e9 e4a5 4a36 8c62 0ad1992a2d20

 

 
 

news utility law weather mony w clock fly time