دیدنی‌های پکن

موقعیت

پکن ، شانگهای, چین, آسیا

پکن پر از تضاد است؛ شهری که در عین مدرن بودن و در هیاهو و شلوغی خیابان‌ها و آدم‌هایش و در کنار ساختمان‌های بلند، بافت‌های قدیمی‌اش را هم حفظ کرده. دیدنی‌های پکن، جوری در شهر نشسته و خودنمایی می‌کند که گاهی حس می‌کنید درست وسط سال‌های امپراتوری چین قرار گرفته‌اید و بخشی از آن سال‌ها هستید. ساختمان‌ها و برج‌های سر به آسمان کشیده و معماری‌های مدرن در کنار ساختمان‌های کوتاه با سقف‌های بامزه‌ و همان تصاویر آشنایی که در فیلم‌های چینی دیده‌اید دیدنی‌های پکن را می‌سازند؛ شهر ممنوعه که خودش مجموعه‌ی عجیبی از همان ساختمان‌های آشناست، کاخ تابستانی، معابدی مثل مینگ و معبد لاما و پارک معبد آسمان، همه و همه برایتان همان تصاویر آشنای گذشته را زنده می‌کنند که از چین در ذهنتان نقش بسته. دیوار بزرگ چین هم با محبوبیت و معروفیت جهانی‌اش جزو شگفتی‌هایی‌ست که در سفر به پکن می‌بینید. جاذبه‌های پکن، به تنهایی خودش کافی‌ست برای اینکه یک روز راهتان را سمت پکن کج کنید و چند روز متفاوت را بگذرانید، بدون آنکه خسته شوید.

شهر ممنوعه

بعضی‌ها فقط برای دیدن شهری که حدود ۵۰۰ سال هیچ تماسی با جهان خارج نداشته، به پکن سفر می‌کنند. شهر ممنوعه، کامل‌ترین و شاید حتی بهترین اثر تاریخی پکن است که زمان ساختش به حدود قرن ۱۵ می‌رسد. شهری که ۵۰۰ سال محل زندگی امپراتوران چین در کنار همسران خود بوده و هیچ کدام از مردم عادی اجازه‌ی ورود به آن را نداشته اند؛ حالا بعد از ۵ قرن ورود به آن آزاد شده و مردم زیادی به تماشای این مجموعه عظیم باستانی و سلطنتی می‌روند؛ شهر ممنوعه در واقع موزه‌ای بزرگ است برای شرح تاریخ امپراتوری چین. معماری چوبی و ناب این شهر آن را متفاوت‌تر هم می‌کند. اگر فیلم آخرین امپراتور را دیده باشید، می‌توانید فضای معماری شهر ممنوعه را در آن فیلم به یاد بیاورید. برای بازدید از این شهر باید بین ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۳:۳۰ بعدازظهر خودتان را به آن برسانید.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین هم یکی از آن جاذبه‌های شگفت‌انگیزی‌ست که دلیل خیلی‌ها می‌شود برای بازدید از پکن. کمتر کسی‌ست که اسم دیوار چین را نشنیده باشد؛ بزرگترین دیوار دنیا که چینی‌ها برای دفاع از سرزمین خودشان ساختند اما در نهایت چندان هم باعث حفاظت از چین نشد و مغول‌ها خیلی راحت به آن حمله کردند. البته قسمت‌های زیادی از این دیوار بزرگ و معروف از بین رفته اما با این حال هنوز ۷ هزار مترش برای بازدید توریست‌ها و خود چینی‌ها باقی مانده. مهم‌ترین بخش توریستی ِ دیوار چین، بادالینگ است، البته سی‌تامای و جین‌شان‌لینگ نیز از مناطق پر بازدید و توریستی ِ دیوار چین هستند که برای بازدید از آن‌ها می‌توانید از تورهایی که در محل ِ دیوار برگزار می‌شود استفاده کنید.

میدان تیانانمن


بزرگترین میدان جهان، دیگر یک میدان معمولی حساب نمی‌شود؛ جایی می‌شود پر از یادگاری‌های تاریخی، داستان‌های تلخ و شیرین و روایت‌های مختلف که در مدت سالیان دراز به خودش دیده و شنیده. میدان تیانانمن، یک میدان معمولی نیست. مهم‌ترین وقایع تاریخ چین در این میدان اتفاق افتاده و حالا تبدیل شده به یکی از محل‌های توریستی و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های پکن. جایی که توریست‌ها در آن قدم می‌زنند و همین که خوراکی‌های چینی را مزه می‌کنند، بناها و مجسمه‌هایش را هم می‌بینند. برای شنیدن صدای بزرگترین میدان جهان گوش‌هایتان را حسابی تیز کنید که داستان‌های زیادی خواهید شنید؛ ساختمان تیانانمن، یادبود قهرمانان خلق، تالار بزرگ مردم، تالار یادبود مائو و موزه ملی چین چیزهایی‌ست که در میدان تیانانمن می‌بینید. این میدان به اندازه چندین دیدنی پکن اهمیت دارد و ممکن است برای گشتنش وقت بیشتری لازم داشته باشید.

کاخ تابستانی

کاخ تابستانی همانطور که از اسمش می‌شود حدس زد، جایی بوده برای خوش‌گذرانی امپراتورها در فصل گرما؛ ولی حالا تقدیر حجم زیاد توریست‌های خارجی را کشانده در محیط زمین‌های کاخ، معابد، باغ‌ها، کلاه فرنگی‌ها، راهروها و دریاچه‌اش و تبدیلش کرده به یکی از دیدنی‌های مهم پکن. می‌گویند در قرن ۱۸ به دستور یکی از امپراتورها این کاخ بزرگتر هم شده و برای آن تعداد زیادی کارگر روزانه در آن کار می‌کردند. طراحی عجیب کاخ، دریاچه آبی و منظره‌ی زیبایش، کاخ تابستانی را چه در زمان گذشته برای امپراتور و چه در زمان حال برای توریست‌ها و بازدیدکنندگان تبدیل به یک منطقه‌ی منحصر به فرد کرده. کاخ تابستانی در شمال غرب مرکز پکن قرار دارد و تقریبا از هرجای شهر راحت می‌توانید از ۷ صبح تا ۷ شب به آن سر بزنید.

پارک معبد آسمان


معبد آسمان با بنای دایره‌ای شکلش، در واقع صحنه‌ی بزرگ یک آیین سنتی چینی بوده که توسط امپراتور برای به‌دست آوردن محصول خوب و پاک شدن گناهان مردم برگزار می‌شده، اما حالا تبدیل شده به یکی از جاذبه‌های توریستی پکن. اگر نمای بالای این معبد را ببینید، ساختمان دایره‌ای شکل آن را در وسط دایره‌ای بزرگتر می‌بینی و این اهمیت شکل دایره در باورهای چینی را نشان می‌دهد. طراحی داخلی زیبا و پر نقش و رنگ معبد آسمان، آن را متفاوت‌تر هم کرده است. پارک معبد آسمان با سروهای بسیارش هنوز هم محل تجمع‌های مهم پکن است و به جز جذابیت‌های توریستی‌اش، برای مردم پکن هم پر اهمیت است. از ۶ صبح تا ۸ شب می‌توانید از پارک معبد آسمان دیدن کنید اما یادتان باشد که بنای معبد فقط از ۸ صبح تا ۵ عصر باز است.

معبد لاما

معبد لاما هم مثل بیشتر دیدنی‌ها، بناهای تاریخی و معابد پکن پر از نقش و رنگ‌های مختلف است؛ معبدی که با ٣ دالان طاقدار و ٥ تالار اصلی، چرخ‌های گردان مخصوص زائرین، کاشی‌های خوش‌رنگ خیره کننده، شیرهای چینی با شکوه، تندیس‌ها و دیوارهایی که با تصاویری از مغول‌ها، منچوری‌ها، تبتی‌ها و چینی‌ها پرشده، خودش را به یکی از باشکوه‌ترین معابد بودایی پکن تبدیل کرده. کلکسیون مجسمه‌های برزنی بوداهای تبتی و مجسمه عجیب بودای ۱۸ متری از چیزهای دیگری‌ست که در معبد لاما می‌بینید. البته باید یادتان باشد که متاسفانه عکاسی در داخل معبد ممنوع است. برای بازدید از معبد لاما باید بین ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعدازظهر خودتان را به آن برسانید.

معابد مینگ

آرامگاه ۱۳ امپراتور از ۱۶ امپراتور سلسله‌ی مینگ، روی هم رفته معابد مینگ را تشکیل می‌دهند که بعضی‌ها نوع معماری آن را می‌پسندند و بعضی‌های دیگر اعتقاد دارند مثل قبرستان‌های دیگر سرد و بی‌روح است. البته معابد مینگ از معماری معابد امپراتورها پیروی کرده؛ یک دروازه‌ی اصلی که راهروی قبرستان است و در کنار آن دروازه‌های کوچک‌تری که به برج روح ختم می‌شوند. معمولا پشت برج روح هم قبرستان‌ قرار دارد. صدها حیوان سنگی که شبیه به نگهبانان معابد مینگ هستند فضای آن را برای توریست‌ها جالب‌تر هم کرده است. البته فقط می‌شود ۳ معبد از ۱۳ معبد مینگ را دید؛ چانگ لینگ با تالارهای باشکوه و دروازه‌ی کاشی‌کاری شده زرد رنگش، دینگ لینگ با تلارهای به هم پیوسته‌اش و ژائو لینگ با فضای آرامش بخشش معابد آزاد برای بازدید عموم از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب هستند.

کاخ تابستانی قدیمی


خیلی از توریست‌ها در پکن به بازدید از کاخ تابستانی قدیمی می‌روند که فقط باقی‌مانده‌ها و خرابی‌های مرمری‌اش را ببینند؛ کاخی که در قرن ۱۲ ساخته شده و حالا به جز چند ستون و تکه سنگهایی پراکنده چیزی از آن باقی نمانده. خرابه‌ها تا باغی به اسم باغ ابدی ادامه دارد و در آن خرابه‌هایی از فواره‌ای بزرگ را می‌بینید که تنها اثری‌ست که به خوبی از آن نگهداری شده. در غرب این خرابی‌ها هم باغ گل‌های زرد را می‌بینید. این کاخ با معماری اروپایی‌اش در طول جنگ جهانی به وسیله گروه‌های انگلیسی و فرانسوی تبدیل به خرابه شد و اشیاء ارزشمندش از کشور خارج شد. برای بازدید از کاخ تابستانی قدیمی باید خودتان را بین ساعت ۷ صبح تا ۶ عصر به آن برسانید و برای گشتنش حدود ۲ ساعت زمان احتیاج دارید.

پارک بیهای


پارکی در شمال غربی شهر ممنوعه که محل اقامت زمستانی امپراتوران بوده و بعد تبدیل شده به یکی از جاذبه‌های توریستی پکن؛ شاید برای همین است که پارک بیهای یک پارک معمولی نیست و بیشتر یک اثر تاریخی حساب می‌شود؛ دریاچه بزرگ پارک که نیمی از آن را گرفته با قایق‌های پارویی‌اش، داگوبا سفید با معبد معروفش، استودیو قلب آرام با کاخ‌ها و تالارهای باشکوهش، صحنه ۹ اژدها با اژدها‌های بزرگ و هنرمندانه‌اش و شهر مدور با سالن‌ها و ساختمان‌های بزرگش همه از چیزهایی‌ست که در پارک بیهای می‌بینید. جزیره جید فلاور هم جایی‌ست که میان پارو زدن‌هایتان در دریاچه‌ی بزرگ پارک به آن بر می‌خورید. خلاصه وقتی به این پارک بزرگ و تاریخی می‌روید، خودتان را برای دیدن شگفتی‌های زیادی از پکن آماده کنید. اگر همراه خود کودک دارید، این پارک گزینه‌ی خوبی برای سفر با کودکان است.

موزه پایتخت پکن


می‌گویند سفر به پکن بدون دیدن موزه پایتخت کامل نمی‌شود؛ موزه‌ای بزرگ در دل پکن که می‌توانید در آن سنت و مدرنیته را کنار هم ببینید؛ اشیاء قدیمی، مجسمه‌های کوچک و بزرگ و لباس‌های مختلف چینی از چیزهایی‌ست که در این دیدنی بی‌بدیل پکن می‌بینید. ظروف طرح‌دار چینی هم که در جهان شهرت خاصی دارد و تا دلتان بخواهد در موزه پایتخت پکن نمونه‌های قدیمی و جدیدش را می‌بینید. مجسمه‌های برنزی و بزرگ بودا هم به فضای موزه ابهت خاصی می‌دهند. اگر کلکسیون‌های عتیقه و زیر خاکی دوست دارید هم باز این موزه چیزهایی از آنها بهتان نشان می‌دهد. خلاصه موزه پایتخت پکن مجموعه‌ای از کلکسیون‌های باارزش قدیمی و جدید است که برای توریست‌ها جذابیت خودش را دارد فقط یادتان باشد این موزه از ۹ صبح تا ۵ عصر باز است.

 
 

news utility law weather mony w clock fly time