دیدنی های آگرا

موقعیت

آگرا ، هند, هند, آسیا

آگرا خانه بناهای باشکوهی همانند تاج محل قلعه آگرا با شکوه است اما مکان ها و جاذبه های دیدنی دیگری نیز در آگرا وجود دارد که در سفر وتور به هند و آگرا نباید از قلم بیفتند. در سفر یک روزه خود به آگرا حتماً بازدید از این جاذبه ها را فراموش نکنید.

این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرارگرفته و از دهلی پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین چهار ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد. با جاذبه‌های دیدنی این شهر آشنا می‌شویم. 

1 76

تاج محل

تاج محل آرامگاه مرمرین و باشکوهی است که در کرانه جنوبی رودخانه یا مونا در شهر آ گرا هند واقع شده. این مقبره سپید رنگ در سال ۱۶۳۲ و به فرمان شاه جهان، شاهنشاه مغولی برای همسر ارجمند وی، ممتاز محل ساخته شد. مجموعه تاج محل از دیدگاه بسیاری بهترین مجموعه معماری مغول است و به طور گسترده‌ای به نام «گوهر هنر اسلامی در هند» عنوان می‌شود. همچنین این آرامگاه مرم ین یکی از نامی‌ترین سازه‌ها در گیتی است و به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ غنی هند شناخته می‌شود. تاج محل آینه تمام نمایی از هنر مغولی و یکی از معروف‌ترین بناهای جهان است.

bdd5acd6 2de9 47d8 b4b5 d4e877ad63ca

این بنای مرمرین گزاره عاشقانه ایست از داستانی کهن میان شاه و ملکه در سرزمین پهناور هند. مثالی بی بدیل از عشق، زمانی که دلدار از دست رفته بود و چیزی جز خاطره از او نمانده بود، به هر روی پادشاه وفادارانه به یادبود همسرش می‌نگریست و می‌خواست دل آسوده شود شمایل یادمان‌هایش جاودانه در برابر چشمانش ایستاده است. این مرد کسی جز شاه جهان، امپراتور مغولی هندوستان نبود؛ کسی که از شیدایی ممتاز محل، بانوی زیبای ایرانی سر به بیابان گذاشته بود.

b777a1e0 029a 49e9 b6dd ab7363b912b1

مسجد جامع آگرا

مسجد جامع (Jama Masjid) در برابر قلعه آ گرا واقع شده است یکی دیگر از دیدنی‌های آ گرا به شمار می‌رود.  این مسجد یکی از معروف‌ترین مساجد هندوستان است که در سال ۱۶۴۸ به فرمان شاه جهان، روبروی قلعه سرخ، در بخش دهلی کهن واقع‌شده است این مسجد با نام مسجد جمعه هم در بین گردشگران تور هند شناخته می‌شود و دارای ۱۰ سنگنبشته پارسی است. مسجد جامع آ گرا همانند سایر آثار از ماسه‌سنگ قرمز و سنگ‌های مرمر که مصالح رایج و بومی منطقه است ساخته‌شده است. بازدیدکنندگان مسجد جامع همچنین می‌توانند آرامگاه صوفی شیخ سلیم که در حیاط مسجد واقع است را ببینند. این مسجد با کاشی‌های رنگی و کتیبه‌های خوشنویسی شده نمودارسازی شده است. نماز در حیاط نافه‌ای مسجد اقامه می‌شود. 

53d7b162 a290 4e1c 8e0f a1360a287fc5

پارک ملی کلادو آگرا

پارک ملی کلادو آگرا یکی از دیدنی‌های آ گرا و مراکز تفریحی آ گرا به شمار می‌رود. این مکان دیدنی که از آن به بهشت پرندگان یاد می‌شود در هند آرام دارد و پناهگاه بسیاری از پرندگان کمیاب است. این پارک در سال ۱۹۷۱ منطقه حفاظت‌شده اعلام شده و در سال ۱۹۸۵ در یونسکو ثبت شده است.

fe035bc6 6687 4113 83ac d1ee644d4bcc

فاتح پور سیکری

فاتح پور سیکری به معنی «شهر پیروزی»، شهر متروکه شاهنشاه اکبر است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. تالار شنوندگان، مکان‌ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می‌توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. در محوطه‌ی مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چش تی واقع است و درواقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به یاد همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

718991e3 3929 4a76 acf8 06f6a86f58ab

news utility law weather mony w clock fly time