دیدنی‌های کوش آداسی

موقعیت

کوش آداسی ، ترکیه, ترکیه, آسیا

کوش آداسی بهشت خوشی‌های ساحلی در امتداد دریای اژه است؛ بزرگترین بندر کشتی‌های تفریحی در ترکیه که جذاب‌ترین دیدنی‌هایش، سواحل فراوان و رنگارنگش هستند. ساحل بانوان یا کادینلار دنیزی با کلی مغازه و رستوران، همیشه شلوغ پلوغ و پرجنب‌وجوش است؛ ساحل لانگ به خاطر بارهای ساحلی و ورزش‌های آبی‌اش معروف است؛ و ساحل سیلور سندز با ماسه‌های نرم و موج‌های شفافش، پاتوق توریست‌هایی است که برای یک حمام آفتاب بی‌نقص راهی کوش آداسی شده‌اند. کوش آداسی یکی از بهترین پارک‌های آبی ترکیه و حتی اروپا را دارد؛ پارک آبی آدالند که با سواری‌های آبی مهیجش در همسایگی جنگل و دریا، آدرنالین خونتان را بالا می‌برد. از ساحل‌های شنی و گشت قایقی رو دریای اژه که بگذریم، دیدنی‌های تاریخی کوش آداسی هم کم نیستند؛ هم بناهای عثمانی و هم یونان باستان را در خودش جای داده. حمام‌های تاریخی، بازار، مسجد و قلعه کوش آداسی را که دیدید، راهی افه‌سوس شوید و خودتان را غرق یکی از بزرگترین ویرانه‌های به جا مانده از امپراتوری روم کنید.

پارک آبی آدالند

خیلی‌ها آدالند کوش آداسی را جزو ۱۰ پارک آبی برتر دنیا می‌دانند. این ادعا درست باشد یا نه، از لذت ماجراجویی آبی در آدالند کم نمی‌کند؛ سرسره‌های مارپیچ در ارتفاع بالا، سقوط آزاد از توی تونل آبی، پارو زدن با قایق‌های بادی روی امواج و کلی تفریح پرهیجان دیگر که هم آدرنالین خونتان را حسابی بالا می‌برند و هم خنکتان می‌کنند. آدالند بهترین پارک آبی و مهیج‌ترین دیدنی کوش آداسی است که روی دامنه‌های کوهستانی سرسبز قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی هم به دریای اژه دارد. جالبترین و دلچسبترین راه خنک شدن در کوش‌آداسی، گذراندن یک نصف روز در آدالند است.

ساحل لانگ

لانگ بیچ یا ساحل طولانی همانطور که اسمش نشان می‌دهد، طولانی‌ترین ساحل کوش آداسی است. ۱۸ کیلومتر طول این ساحل به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده و هر بخش به اسم کافه یا رستوران اصلی‌اش معروف شده. البته امروز فقط ۶ کیلومتر ابتدایی آن را به نام لانگ بیچ می‌شناسند؛ محدوده‌ تمیز و شیک با سایه‌بان‌های حصیری، تشکچه‌ها و صندلی‌های مخصوص حمام آفتاب، چترها، میزهای تنیس، کافه و رستوران و مغازه و امکانات مختلف برای ورزشهای آبی. این ساحل در ۶ کیلومتری جنوب کوش آداسی بعد از هتل فانتاسیا قرار دارد. با دولموش‌ها یا همان مینی‌بوس‌های ترکی می‌شود خیلی راحت به یکی از آبی‌ترین دیدنی‌های کوش‌آداسی رسید. بد نیست حالا که تا یکی از بهترین سواحل کوش آداسی آمده‌اید، غذاهای کوش آداسی را هم امتحان کنید؛ اینجا می‌توانید ماهی‌های تازه را از رستوران‌های دریایی ساحل سفارش بدهید ؛ قیمت‌هایشان هم خیلی بالا نیست.

ساحل کادینلار دنیزی

ساحل بانوان یا کادینلار دنیزی، معروفترین ساحل کوش آداسی است که قبل‌ترها فقط مخصوص خانم‌ها بود اما الان یک ساحل عمومی برای همه است. این ساحل کوچک و محبوب با هتل‌های بزرگش، پاتوق جوان‌ترها و آن‌هایی است که از شلوغ پلوغی و هیاهوی ساحلی لذت می‌برند. اگر می‌خواهید فقط حمام آفتاب بگیرید و در آرامش آبی شفاف دریای اژه را تماشا کنید، کادینلار دنیزی چندان برایتان مناسب نیست و بهتر است سراغ ساحل‌های دیگر کوش‌آداسی بروید. محلی‌ها و توریست‌ها اینجا را نه فقط برای نزدیکی‌اش به مرکز شهر، بلکه به خاطر آب‌ درخشان و ماسه‌های تمیز، رستوران‌های متنوع و غواصی و ورزش‌های آبی دوست دارند. تماشای غروب آفتاب در این ساحل، بهترین خاطره‌ای است که از سفر به کوش آداسی با خودتان به خانه می‌برید.

قلعه کوش آداسی

عثمانی‌ها در دهه ۱۲۰۰ میلادی برای حفاظت از بندرگاه تجاری شهر، قلعه شگفت‌انگیزی در کوش آداسی ساختند که دشمنان در صورت عبور از آن بمباران می‌شدند. این دژ سنگی زیبا روی جزیره کوچک کبوتر قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی کوش آداسی است که خیلی پرطرفدار است و با یک جاده کوتاه بالاتر از سطح دریا به بخش اصلی کوش آداسی متصل شده. برج و باروهای دیدنی قلعه کوش آداسی را که تماشا کردید، برای اینکه چیزهای بیشتری از تاریخچه‌اش بدانید، سری به موزه داخل آن بزنید. مسیر پیاده‌روی جذابی در شرق جزیره وجود دارد که روزها برای تماشای چشم‌انداز شهر و شب‌ها برای پیاده‌روی کنار آب عالی است. در تفریحگاه ساحلی جزیره چند رستوران دریایی وجود دارد که کالاماری‌های خوشمزه‌ای با منظره دریای اژه سرو می‌کنند.

ساحل سیلور سندز

 

برای فرار از شلوغی و هیاهوی ساحل کادینلار دنیزی جای بهتری از ساحل سیلور سندز پیدا نمی‌کنید. سیلور سندز به معنی ماسه‌های نقره‌ای است و هر وقت روز که بروید سایه‌بان و صندلی آفتاب‌گیر خالی در آن پیدا می‌کنید. همه امکاناتی که انتظار دارید از رختکن و دوش و سایه‌بان تا امکانات ورزشی برای جت‌اسکی، قایق‌رانی و والیبال ساحلی هم دارد. کارکنان سیلور سندز انگلیسی صحبت می‌کنند و خوش‌رو و خوش‌برخوردند. غذاها و نوشیدنی‌های کافه‌تریا هم خوشمزه‌اند و هم قیمتشان مناسب است. با مینی‌بوس‌های داووتلار می‌توانید راحت به این ساحل کوش آداسی برسید.

مسجد کاله‌ایچی

 

اوکوز محمد پاشا یکی از مهمترین وزیرهای اعظم عثمانی‌، در سال ۱۶۱۸ در استان آیدین بناهای مهمی ساخت: مسجد جامع کاله‌ایچی، یک حمام و یک کاروانسرا به نام خودش. این مسجد کوچک و جذاب، یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های کوش آداسی و از دیدنی‌ترین نمونه‌های معماری عثمانی است و هنوز هم در آن نماز و مراسم دیگر برگزار می‌شود. رنگ سفید، گنبد بزرگ و نسبتا تخت و یک تک مناره به جای دوتا، مسجد کاله‌ایچی کوش آداسی را دیدنی کرده. طرح‌های هندسی، خاتم‌کاری‌ها و تزئینات چوبی هم تصویر زیبایی از معماری عثمانی نشان می‌دهند. کاروان‌سرای بزرگ اوکوز محمد پاشا را همان نزدیکی‌های مسجد می‌توانید می‌بینید که تبدیل به یک هتل تاریخی لوکس شده که یکی از معروفترین هتل‌های کوش آداسی است.

 ساحل لاو

لاو بیچ بهترین ساحل کوش آداسی برای گذراندن یک روز شاد کنار خانواده و بچه‌ها است. اگر صبح خودتان را به ساحل برسانید، می‌توانید در کافه‌تریای کوچک آن صبحانه ترکی مفصل نوش جان کنید و بعد در تفریحگاه دنجش کمی قدم بزنید و قایق‌سواری کنید. هر وقت خسته شدید، روی ماسه‌های نرم و روشن دراز بکشید و در حالیکه یک طرفتان دریای اژه است و طرف دیگرتان جنگل‌های سرسبز، از آفتاب دلچسب ساحلی لذت ببرید. عصر هم می‌توانید در پارک جنگلی کنار ساحل پیک‌نیک و باربکیو راه بیندازید. برای رسیدن به این ساحل سوار مینی‌بوس‌های داووتلار شوید.

حمام بلدیه

دیدن حمام بلدیه هم فال است و هم تماشا؛ هم یکی از دیدنی‌های کوش آداسی با قدمت ۶۰۰ ساله می‌بینید و هم به روش عثمانی‌ها یک حمام حسابی می‌گیرید. این حمام در سال ۱۴۹۵ ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین‌ها در غرب ترکیه است. اینجا هم خدمات سنتی عثمانی ارائه می‌شود و هم امکانات مدرن دارد. لایه‌برداری از پوست صورت و بدن، انواع ماساژ و ماسک صورت در حمام بلدیه ارائه می‌شود که فرصت خوبی است تا استراحتی به بدنتان بدهید و از تمام خستگی‌ها و استرس‌ها راحت شوید. حمام بلدیه آرایشگر مخصوص هم دارد؛ می‌توانید مدل موهایتان را عوض کنید یا ابروهایتان را مرتب کنید. حمام ترکی از آن تجربه‌هایی است که تا مدت‌ها بعد از سفر دوباره هوس می‌کنید.

ساحل داون تاون بیچ

کوش آداسی آنقدر ساحل دارد که یکی از آن‌ها درست در مرکز شهر قرار گرفته. ساحل داون تاون که به آن ساحل پالم هم می‌گویند، بین بندر و مارینا قرار دارد و به خاطر نزدیکی‌اش به مرکز شهر و کلی هتل ریز و درشت، طرفدارهای زیادی دارد. اینجا به جز همه امکانات ساحل‌های دیگر، چشم‌انداز دلنشینی به جزیره کبوتر، یکی از بهترین دیدنی‌های کوش آداسی را دارد و جان می‌دهد برای تماشای رفت و آمد کشتی‌ها زیر آفتاب دلچسب دریای اژه. به جز کافه کوچک ساحل، آن طرف خیابان در امتداد بلوار کلی کافه و مغازه و رستوران مختلف هست.

افه‌سوس

هیچ سفری به کوش آداسی بدون دیدن شهر باستانی افه‌سوس کامل نمی‌شود. این شهر اطراف کوش آداسی و در فاصله ۱۰ کیلومتری قرار گرفته و در آن از خوشی‌های ساحلی و دیدنی‌های کوش آداسی فاصله می‌گیرید و وارد دنیای اسطوره‌های یونان باستان می‌شوید. افه‌سوس یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای یونان باستان و بعدها دومین شهر مهم امپراتوری روم بوده که جمعیتش به حدود ۲۵۰هزار نفر می‌رسیده. مهمترین بناهای دیدنی که در ویرانه‌های افه‌سوس می‌بینید: کتابخانه سلسوس متعلق به قرن اول پس از میلاد؛ بازیلیکای سنت جان از قرن ششم میلادی؛ معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه دنیای باستان؛ تئاتر ۱۵۰۰ نفره اودئون؛ معبد هادریان متعلق به قرن دوم میلادی و خیلی بناهای شگفت‌انگیز دیگر که ساعت‌ها غرقتان می‌کنند. افه‌سوس بزرگترین موزه روباز ترکیه و بزرگترین مجموعه ویرانه‌های روم باستان در شرق مدیترانه است. می‌گویند شهر اصحاب کهف هم همینجا بوده است. برای رفتن به افه‌سوس هم مینی‌بوس هست و هم کلی تور تاریخی همراه با راهنما و ناهار.

 
 

news utility law weather mony w clock fly time